(…)Durante i lunghi spostamenti del gregge, i pastori dell’agro romano riempivano la bisaccia di alimenti calorici e a lunga conservazione. Tra i pomodori secchi e il guanciale di maiale essiccato trovavano spazio anche qualche fetta di cacio pecorino, un sacchetto di pepe nero in grani e una buona quantità di spaghetti essiccati preparati a mano con acqua, sale e farina. (…)

[tłum. własne: (…)Podczas długich wypraw spędzanych na wypasaniu stada, pasterze wypełniali torby długoterminowymi i kalorycznymi potrawami. Wśród suszonych pomidorów i suszonego podgardła wieprzowego, można było znaleźć też kawałek sera pecorino, worek z czarnym pieprzem oraz dużą ilość suszonego spaghetti przygotowanego ręcznie z wody, soli i mąki. (…)]

www.lacucinaitaliana.it

 

Cacio e pepe – rzymskie danie, które pachnie masłem

Propozycja podania

Składniki (porcja dla 2 osób):

  • 250 gr makaronu typ spaghetti/ tagliatelle
  • 100 gr masła
  • 100 gr sera Pecorino Romano
  • świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

  1. Ser trzemy na tarce o średnich oczkach i pozostawiamy w osobnej misce.
  2. Masło przekładamy na patelnię
  3. W garnku gotujemy wodę na makaron (osolamy ją bardzo delikatnie, ser który później użyjemy jest wyrazisty i słony). 
  4. Kiedy makaron już się gotuje (dla uzyskania twardości al dente, gotujemy 2-3 min krócej niż jest wskazane na opakowania), na patelnię z masłem, dodajemy 3-4 łyżki gotującej się wody z makaronu. Mieszamy całość widelcem, aż do uzyskania jednolitej konsystencji składników. Wtedy dosypujemy starty ser. Ponownie całość energicznie mieszamy. Pod wpływem ciepła starty ser rozpuści się w maśle i uzyskamy kremową konsystencję. Idealnie kremowy stanie się na talerzu, po wymieszaniu z gorącym makaronem.
  5. Na patelnię, do sosu, przekładamy wprost z garnka z wodą makaron (w chwili kiedy jest jeszcze delikatnie niedogotowany, jeszcze nawet nie al dente). Całość mieszamy i dodajemy świeżo mielony pieprz (ilość wg upodobania).

Makaron al dente: (…) perfekcyjnie ugotowany makaron, czyli tak naprawdę lekko niedogotowany. Włosi nie tolerują przegotowanego makaronu, według nich makaron zawsze musi być lekko twardawy i stawić delikatny opór przy gryzieniu. Inną przyczyną takie sposoby gotowanie jest to, że każdym makaron jeszcze „dojdzie” po dodaniu do niego dowolnego sosu.(…) Wodą do gotowanie makaronu należy posolić. Makaron zawsze wrzucamy do wrzącej wody, mieszamy, czekamy aż woda ponownie zawrze i dopiero wtedy zmniejszamy płomień. (…)
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy makaron już jest ugotowany, wystarczy go po porostu spróbować.

Po ugotowaniu makaron należy od razu odcedzić. Nie należy go trzymać w ciepłej wodzie, bo się rozmiękczy. Makaron można też przelać zimną wodą, by zatrzymać dalszy proces „dochodzenia” makaronu pod wpływem ciepła.

gotujemy.pl „Jak ugotować makaron al dente”

 

Dodatkowe wskazówki:

  • jeśli sos okaże się na gęsty, można rozcieńczyć go kilkoma dodatkowymi łyżkami wody, w której gotował się makaron
  • jeśli sos okaże się zbyt rzadki, można go zagęścić dodatkową porcją startego sera (trąc ser nad daniem w garnku i sprawdzając co chwilę czy konsystencja jest optymalna)

E voilà! 

 

Podziel się linkiem!