Nauka gotowania. Spraw sobie aby samo gotowanie było przyjemne a danie na talerzu „ulubione”. Gotuję to co lubię. Mam kilka dań, opartych na podobnych składnikach.  Proste, pachnące przepisy.

Reguły redaktorek A Tavola!: bieżące zakupy; komplet produktów w spiżarce

Podczas bieżących zakupów nie kupujcie nic, czego nie planowaliście (chyba że będzie to parmezan lub oliwa w zaskakującej promocji:)

zamrażarka:

Zamrożona natka pietruszki z łodyżkami
Zamrożona natka pietruszki z łodyżkami
Bułka weka jako idealne pieczywo na bruschetty
Idealne pieczywo na bruschetty
  • bułka Weka (2zł) –  nie polecam kupowania krojonego, kromki są za cienkie na bruschetty. Mrożę ręcznie pokrojony bochenek,  ponieważ w piekarni w ostatniej chwili często nie dostaniecie już potrzebnego produktu.
  • natka pietruszki – gruby pęk natki myję, suszę i w całości mrożę. Zamrożony gniotę w ręce . Łodyżki są tak samo smaczne i aromatyczne jak liście.
  • mozzarella w kuli 100-125 gr
  •  (2,50zł w każdym dyskoncie) – zamrażam 2-3 szt.
  • zielony groszek w op.450 gr (dobra cena – 3,49zł) – 2-3 op.
  • owoce morza (mrożonki, dyskonty w cenach biją na głowę inne markety)  Staram się kupować osobno omółki, kalmary w tubach i ośmiorniczki baby ale czasami kupuję poprostu mieszanki po 250gr. Krewetki kupuję sporadycznie, z uwagi na cenę oraz pracochłonność w ich czyszczeniu.

lodówka:

  • pomidory różnych wielkości
  • miękkie avocado (dobra cena max 3,50 za szt, polecam Aldi i Biedronkę)
  • lekko twarde mango (kupuję w cenach max. małe/3zł duże5zł, biedronka ma zawsze dojrzałe słodkie owoce)
  • 3 mozzarelle w kuli 100-125 gr
  • 2-3 opakowania sałat (rucola/roszponka/szpinak)
  • fenkuł (w sezonie czyli listopad-styczeń, produkt dostępny w Lidlu, Aldi w dobrej cenie. Poza sezonem, szukajcie…) Cena w sezonie ok 5zl, poza sezonem 6-8zł za szt.)
  • masło polskie
  • cytryny
  • świeże peperoncino – 5 szt.
  • ser grana padano (200 gr za 12.99 w Biedronce i Lidlu)
  • jajka (ja mam od Mamy;)

szafka:

  • kilka puszek fasoli czerwonej, ciecierzycy, krojonych pomidorów (Biedronka lub produkty z marki Dawtona, ok 2zł za szt)
  • słoik oliwek zielonych z pestkami (najlepsze są włoskie, przykład idealny oliwki dostępne w sklepie przy restauracji Vivere Italiano we Wrocławiu

Ziwlone oliwki kupione w Vivere Italiano. Produkt z Włoch

  • słoik oliwek czarnych (Biedronka, 3,29zł)
  • makarony: spaghetti nr 5, casarecce i penne (włoskiej marki wtedy zawsze uda się Wam się przygotować makaron al dente)
  • przecier pomidorowy
  • musztarda
  • sos pesto genovese d.o.p (oryginalny na bazie oliwy z oliwek, orzeszków piniowych, bazyli, serów pecorino romano i grana padano)
  • pasta z asciugii
  • pasty do bruschett (ulubione smaki, polecam zakupy w internetowym sklepie z kuchnią włoska Api Food Delicje z Włoch)
  • czosnek
  • słoik kaparów (Biedronka, 4,99zł)
  • miód (nie oszczędzajcie, kupcie od pszczelarza, wielokwiatowy lub lipowy. Ok 30zł za 0,9l)
  • oliwa z oliwek (polecam z Lidla i Aldi, cena ok 12 zł za 500ml)
  • suszone przyprawy m.in.: gruboziarnista sól i cały pieprz w młynkach, oregano, przyprawa do kuchni włoskiej, przyprawa do ryb, pepperoncino, carry, nasiona kopru włoskiego, kurkuma
  • mleczko kokosowe (Real Thai, 250ml, sklad: 80% mleczko, 20% woda. Ideał za 4,50zł)

zakupy bieżące na dany tydzień (w zależności co zaplanuję)

  • świeża ryba (polędwica z dorsza/halibut/ tuńczyk – w zależności od promocji w sklepach w danym tyg.) Staram się znaleźć czas żeby kupić w promocji 3.99 max 4.99zł za 100 gr.) Halibut rzadko jest w dobre cenie, przeważnie ok 6zł za 100 gr.)
  • mięso (stek wołowy albo filet z piersi kurczaka) polecam stek z Antrykota w Lidlu, miękki, kruchy 3,69zł za 100gr)
  • poza sezonem działkowym – bazylię i rozmaryn w doniczce (Biedronka, Tesco, 3,99 za szt, liście ziół ok -są mięsiste, grube
  • świeży ogórek
  • czerwona cebula
  • ziemniaki (odmiana sałatkowa z malą ilością skrobi)
  • cukinia
  • szynka parmeńska (Biedronka, 5,99 za op.)
  • melon Cantalupe

 

 

 

Podziel się linkiem!