Bób, groszek, truskawki i natka pietruszki to bardzo dobra inwestycja, niedroga, latem nie będziecie żałować

Triki na łatwe uprawy

Młody bób i groszek

  • Zaopatrzcie się w nasiona grochu sześciotygodniowego. Pozostałe mają małe strąki, więcej przy nich pracy niż korzyści.
  • Bób kocha mój mąż i w tej miłości do bobu dorównuje mu tylko mszyca 😉 mszycę możemy zwalczać opryskami a możemy też …poprostu wysiać bób gęsto i jednocześnie wyizolować go od reszty upraw. Ja sadzę na miejscu starego kompostownika. Jeśli nie macie takiego wolnego kompostownika to obsadźcie istniejący. Korzyści: osłonięcie kompostownika łądnym „płotem” z bobu; plenne zbiory, dzięki użyźnionej ziemi, mszyca nie rozproszy się na pozostałe uprawy. Ja w ub.roku zdążyłam zebrać całe plony bez konieczności opryskiwania bobu.

Truskawki

  • truskawki potrzebują miejsca. Rozstaw miedzy krzakami zawsze powinien być zgdny z zaleceniami. To niestety oznacza, że chwasty będa miały pole do popisu. Można zainwestować i obłożyć krzaki agrowłókniną ale można też na bieżąco układać między krzakami trawę po koszeniu trawnika. Same plusy: nie ma problemu z utylizacją  trawy, owoce są czyste, brak chwastów, całość wygląda bardzo estetycznie.
  • nie polecam przyspieszania wydania owoców przez przykrywanie uprawy cienką agrowłókniną. Ciepło sprawia, że ślimaki momentalnie zjedzą Wam listki krzaczków. U mnie tak się stało w u.r. Te małe stworzonka, brązowe ślimaki bez domków lubią ciepło i wilgoć i mają chyba radar. od razu wiedzą gdzie plądrować zbioru…

Natka pietruszki

będzie Nam rosła przez dwa sezony (kolejnej wiosny po wysiewie już nie będzie tak urodzajna ale wystarczy nam na ok miesiąc bieżących zbiorów)

Co w marcu jeszcze próbowałam uprawiac i dlaczego zrezygnowałam?

szpinak – liście z działki są bardzo smaczne ale za szybko go atakuje mszyca. Koszt zakupu nasion, pracy (odchwaszczanie, opryski) wg mnie przewyższają korzyści jaki daje smak. W warzywniaku można latem za 4-6 zł kupić… kg!! świeżego polskiego szpinaku i zjeść ze smakiem bez zmagania się z mszycą. Żeby na przykład, dokonać oprysku, trzeba kupić specjalny sprzęt do rozpraszania płynu i sam oprysk. Po opryskach nie wolno przez określony czas jeść nic co jest w pobliżu łącznie ze szpinakiem. Sam oprysk musi być wykonany w odpowiednich warunkach atmosferyznych…więc sami widzicie….ja jestem na nie 😉

 

Podziel się linkiem!