Włoski przepis na gnocchi

Najlżejsze gnocchi wychodzą z mączystych, suchych ziemniaków. Oryginalny włoski przepis na klasyczną porcję nie zawiera jaj. Ciasto musi być formowane na bazie gorących (wystarczą ciepłe) ziemniaków, z gałką muszkatołową. Formowane z wykorzystaniem mąki pszennej (najlepiej włoskiej tytu 00,  jest drobniejsza, zawiera więcej glutenu, niż nasza polska mąka tortowa)

Wspaniałe ziemniaczane włoskie kluseczki

 

Składniki

1kg ziemniaków, najlepiej sypkich odmiany „C”

100-200 gr mąki najlepiej typ 00

przyprawy: gałka muszkatołowa, sól

 

Przepis na włoskie gniocchi

Ziemniaki gotujemy w mundurkach. Po odcedzeniu tylko lekko studzimy. Bardzo ciepłe ziemniaki pozwolą nam na dodanie mniejszej ilości mąki a tym samym będą delikatniejsze. Obieramy, przeciskamy przez praskę i szybko łączymy z mąką, posypujemy gałką muszkatołową.  Najlepiej nie dodawać od razu całej mąki. Ilość mąki może być różna w zależności od rodzaju ziemniaków i ich temperatury – jeśli ciasto zbyt się klei, dodajemy ilość wg potrzeby.

Formujemy z ciasta wałeczki grubości palca (jeśli na tym etapie ciasto nadal się klei się za bardzo, posypmy przygotowane uformowane kształty mąką). Wałeczki kroimy na małe porcje, około 1cm. Odcięte kawałki formujemy w dłoniach aby miały okrągły kształt.

Gnocchi wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Po 1-2 minutach, kiedy kluski wypłyną na wierzch, wyciągamy. Wrzucamy wprost do przygotowanego sosu. Część przygotowanych (nie ugotowanych jeszcze) kluseczek możemy zamrozić (pamiętajcie aby w zamrażarce się nie skleiły, ponieważ chcąc je odmrozić, wrzucamy je wprost do wrzącej wody. Jeśli będą sklejone, otrzymamy zbity placek zamiast gnocchi.

gotowe ciasto przed formowaniem kształtu gnocchi
Gnocchi tuż przed ugotowaniem

Włoski przepis na gnocchi podany na stół w wersji a Tavola!

Gnocchi podane z cebulką, groszkiem cukrowym, salsą na bazie czarnych oliwek i mięty oraz świeżo mielonego pieprzu.

 

Podziel się linkiem!